Domy drewniane to wbrew pozorom bardzo solidne i wytrzymałe konstrukcje. Aby jednak móc bezproblemowo korzystać z takich obiektów, trzeba postawić je z odpowiedniego surowca. To on - obok właściwej techniki wykonania - jest kluczem do długowieczności budowli i komfortowego użytkowania.
Na dom z drewna najlepiej nadaje się drewno iglaste (sosna, modrzew, świerk). Musi to być materiał bardzo dobrej jakości, czyli pozbawiony śladów grzybów, pleśni i śladów działalności szkodników. Surowiec musi być ostrugany z każdej strony, posiadać fazowane krawędzie, a jego wilgotność nie może przekraczać 20 proc. (dlatego drewno najlepiej suszyć w technologii komorowej).
To jednak nie koniec wymagań stawianych surowcowi, z którego buduje się domy z drewna. Materiał należy zaimpregnować (poleca się metodę ciśnieniową). Obowiązkowemu zabezpieczeniu podlegają: słupy i podpory poniżej gruntu, elementy stykające się z betonem, zewnętrzne elementy konstrukcyjne, belki podwalinowe, legary podłogowe oraz te części stropów piwnicznych, które przylegają do ścian piwnicznych.
Dlaczego warto zdecydować się na dom drewniany? Poza niskimi kosztami eksploatacji dużą zaletą jest krótki czas budowy, możliwość realizacji inwestycji w dowolnym czasie (także zimą - jeśli wcześniej wykona się fundamenty) i bez przerw oraz dobra izolacyjność termiczna sięgająca nawet 0,2 W/(m2K). Warte podkreślenie jest też stosunkowo czyste otoczenie - plac budowy nie jest tak zabałaganiony jak w przypadku tradycyjnej inwestycji.